Kolagen v kosmetice: typy, kontraindikace a výsledky

Kolagen v kosmetice: typy, kontraindikace a výsledky

Pevnost naší pokožky závisí na přítomnosti kolagenu, bílkoviny, která je základem pojivové tkáně. Většina z nich se nachází v dermis (hlavní vrstvě kůže).

Pevnost naší pokožky závisí na přítomnosti kolagenu, bílkoviny, která je základem pojivové tkáně. Většina z nich se nachází v dermis (hlavní vrstvě kůže). Kolagen je zodpovědný za turgor a elasticitu a díky němu si pokožka zachovává schopnost deformovat se a natahovat se zpět do původního stavu. Zotavení po namáhavém výkonu, jako je nadměrná mimika nebo ranní rány na polštáři, není u každého stejné, záleží na věku a stavu pokožky. Kolagen pomáhá udržovat obličejový ovál a zabraňuje jeho ochabování a aktivně se podílí na regulaci vodní a lipidové rovnováhy, čímž udržuje pokožku hydratovanou.

Znaky související s věkem


V mladém věku pokožka produkuje dostatek kolagenu, aby udržovala obličej pružný a hladký. Od 25 let věku se však produkce kolagenu snižuje přibližně o 1,5 % ročně. Od 40. roku věku se obsah kolagenu v buňkách rychle snižuje. Tyto procesy související s věkem zhoršuje kouření, alkohol, sladkosti a rychlé občerstvení. Ke snížené tvorbě kolagenu přispívá také dlouhotrvající stres, nedostatek spánku a vystavení UV záření.
Poškození kolagenových vláken je vizuálně patrné: kůže se začne nerovnoměrně “prověšovat”, dochází k jejímu ochabování a tvorbě vrásek. K udržení jejího tonusu potřebujeme udržovat normální hladinu kolagenu. To lze provést různými způsoby.

Aktivní kolagenové prostředky


Kolagen se nachází především ve složkách:


Nejčastěji se tyto přípravky používají k dosažení “okamžitého efektu” liftingu a pravidelné hydratace pleti. V druhém případě není akumulační účinek způsoben pouze kolagenem: produkty obsahují řadu intenzivně účinných složek, které si vzájemně pomáhají pronikat do hlubších vrstev pokožky. Kosmetici obvykle doporučují používat kolagenové prostředky v kombinaci. Nejoblíbenější variantou péče je kombinace séra, krému a masky. Tento přístup umožňuje dosáhnout výraznějšího a dlouhodobějšího účinku.

Jaké musí být místo kolagenu ve složení


Koncentrace látky v kosmetickém přípravku závisí na konkrétním účelu a typu kolagenu. Obvykle se pohybuje v rozmezí 0,5-5 %. V krémech, sérech a hydratačních gelech je kolagen obvykle uprostřed seznamu. Například kolagenové pleťové masky obsahují 100 % této látky. Jejich účinek je podobný účinku alginátových masek.

Typy kolagenu


Podle toho, jakého výsledku má být dosaženo, se používají různé typy kolagenu.


Native Collagen (Collagen). Často se vyskytuje v krémech a je to filmotvorná složka, která pomáhá udržet vlhkost na povrchu. Jeho velká molekulová hmotnost mu brání proniknout do hlubších vrstev. Tato složka se používá také v kondicionérech a šamponech na vlasy.


Rozpustný kolagen. Tato látka se získává ze zvířecí kůže. Hydratuje pokožku, chrání ji před poškozením, udržuje ji jemnou a pružnou.


Hydrolyzovaný kolagen. Obsahuje aminokyseliny (glycin, lysin, methionin, leucin atd.). Dodává pleti pružnost a vláčnost a pomáhá vyhlazovat jemné linky a vrásky. Doporučuje se používat v případě nedostatku tělu vlastního kolagenu, který se často vyskytuje v hydratačních přípravcích a přípravcích proti stárnutí zaměřených na dosažení liftingového účinku.


Atelokolagen. Složka živočišného původu. Podporuje regeneraci buněk, působí proti stárnutí a má hydratační účinky.


Rozpustný mořský kolagen. Účinně vyhlazuje pokožku, má protizánětlivé účinky. Velikost molekul mořského kolagenu mu umožňuje snadno pronikat hluboko do tkání a stimulovat regenerační procesy.
Někdy je výrobek označován také jako “rostlinný kolagen”. To je však pouhý mýtus. Kolagen je bílkovina živočišného původu a rostlinný kolagen se v přírodě nevyskytuje. Obvykle se tak označují jednotlivé aminokyseliny a další rostlinné složky, které hydratují a dobře se vstřebávají do pokožky, ale nemají vlastnosti kolagenu.

Jaké jsou kontraindikace?

Kontraindikací pro použití této látky je málo, ale existují. Na prvním místě v tomto seznamu je individuální nesnášenlivost složky. Odborníci nedoporučují používat přípravky obsahující kolagen při autoimunitních, infekčních onemocněních, kožních problémech a oparech. Kromě toho je pro snížení pravděpodobnosti alergií lepší nepoužívat kolagenové přípravky v prvních 4 měsících těhotenství.

Facebook
Telegram
Pinterest
Twitter
WhatsApp
Email