Škodlivost nebo prospěšnost: celá pravda o kokosovém oleji

Kokosový olej – škodlivost nebo prospěšnost

Vědci z Harvardu nedávno učinili překvapivý objev: ukázalo se, že vyznavači správné výživy dělají velkou chybu, když používají kokosový olej pro každodenní stravování.

Vědci z Harvardu nedávno učinili překvapivý objev: ukázalo se, že vyznavači správné výživy dělají velkou chybu, když používají kokosový olej pro každodenní stravování. Zdá se, že doba kokosového oleje skončila. Odborníci ho označují za “čistý jed”. Někteří dokonce naznačují, že by mohl způsobovat rakovinu. Jaké nebezpečí představuje kokosový olej a jaké následky lze očekávat i po jeho jednorázové konzumaci? Celá pravda o kokosovém oleji pro pleť a vlasy.

Není lepší než běžný tuk.

Harvardská profesorka Karin Michelsová z Institutu pro prevenci a epidemiologii rakoviny označuje kokosový olej za “jeden z nejhorších produktů” a zdůrazňuje, že se nijak neliší od sádla. Její přednáška o kokosovém oleji na YouTube nasbírala více než milion zhlédnutí. Video se rychle rozšířilo a novináři se dozvěděli, že nasycené tuky se nijak neliší od nezdravých potravin, protože zvyšují hladinu špatného cholesterolu. Lidé, kteří chtějí zhubnout, to však často dělají proto, že si myslí, že jedí zdravě.

Odborníci nevidí problém ani v tom, že kokosový olej tyto vlastnosti má: jsou již dlouho studovány a podrobně popsány v učebnicích výživy. Mylná představa odborníků na zdravou výživu pramení z nepochopení toho, že rostlinné oleje nejsou vždy prospěšné. Této záliby v “přírodních” věcech samozřejmě aktivně využívají obchodníci, kteří se tohoto trendu rychle chytají a propagují v podstatě “zdravý životní styl”.

Škodí, nebo prospívá?

Odborníci si dávají záležet na jednoznačném hodnocení výrobku. Odpověď na otázku, zda je kokosový olej škodlivý, není zcela jednoznačná. Množství nasycených mastných kyselin v jeho složení brání hubnutí a zvyšuje hladinu špatného cholesterolu. Proti tomu však lze postavit skutečnost, že mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem obsažené ve výrobku se aktivně podílejí na metabolismu. To je důvod, proč se kokosový olej úspěšně používá v tzv. mitochondriální metabolické terapii, která byla vyvinuta k léčbě mnoha závažných onemocnění, včetně rakoviny. Zahrnuje restrukturalizaci metabolismu a dodržování diety s vysokým obsahem tuků.

Mikrobiolog Valerij Polunovskij ujišťuje, že kokosový olej může být pro organismus nebezpečný pouze v případě nadměrné konzumace. Hlavním rizikovým faktorem je vysoký obsah nasycených tuků, který vede ke zhoršení srdečně-cévních problémů.

Autoritativní odborníci uznávají, že konzumace výrobku vede ke zvýšení hladiny cholesterolu, ale je to hlavně na úkor lipoproteinů s vysokou hustotou, které naše tělo tolik potřebuje. Odborníci uvádějí, že kokosový olej je cenným zdrojem kyseliny laurové, která má antioxidační a antibakteriální účinky a má také výrazný antiaterogenní účinek (snižuje riziko aterosklerózy).

Použití kokosového oleje pro pleť a vlasy.

V tomto ohledu není sporu: jelikož je produkt zdrojem prospěšných kyselin, je velmi vhodný pro péči o tělo a vlasy. Olej posiluje lipidový plášť, zabraňuje odpařování vlhkosti z povrchu pokožky a chrání před agresivními účinky vnějších faktorů. Po jeho použití jsou vlasy výrazně lesklejší a hladší: nejčastěji se používá jako maska, která se nechá na vlasech několik hodin a poté se opláchne šamponem.

Podle odborníků nezpůsobí žádnou škodu, protože neproniká do krevního oběhu, a nemá tak žádný vliv na hladinu cholesterolu v těle. Lze jej bezpečně používat k výživě pokožky a vlasů, ale odborníci doporučují vyhnout se používání přípravku na obličej. Seznam produktů s oleji.

Co lze použít jako náhradu kokosového oleje ?

Výzkum Novozélandského chemického institutu potvrdil, že nahrazení kokosového oleje mononenasycenými oleji vede k lepšímu zdraví srdce a cév. Obchodníci však neustále sledují veřejné mínění a podporují mýty o zdravém stravování, aby pomohli prodat výrobek. Takové jsou celosvětové trendy a bohužel ani kokosový olej nezůstal tohoto osudu ušetřen.

Jaké oleje se doporučují do čerstvých salátů? Nejlepší jsou olivový, sezamový, dýňový a lněný olej. Kromě toho odborníci doporučují oleje z vlašských ořechů a hroznových jader.

Kokosový olej není vhodný ke smažení – teplota, při které se rozkládá, je příliš nízká (177 °C). K tomuto účelu lze použít tyto oleje: arašídový olej, avokádový olej, olivový olej (s označením “na smažení”) a ghí. Ten je považován za jeden z nejlepších, protože neobsahuje bílkoviny, cukr a nezdravé přísady. Odborníci ji doporučují také pro její jedinečné léčebné vlastnosti: v mnoha zemích světa je považována za lék díky svým blahodárným vlastnostem a vysoké stravitelnosti. Díky nedostatku mléčných bílkovin je nepostradatelný pro osoby s intolerancí laktózy.

Pokud používáte kokosový olej již delší dobu.

Těm, kteří jsou na vozíku už nějakou dobu, odborníci důrazně doporučují nepanikařit: používání oleje v rozumném množství neškodí. Vědci, kteří zkoumali stravu obyvatel Filipín, Samoy, Nové Guineje a Nového Zélandu, kteří pravidelně konzumují kokosový olej, zjistili zvýšení hladiny zdravého HDL cholesterolu. Spolu s těmito hodnotami se však zvýšila hladina špatného cholesterolu a triglyceridů.

Pokud máte jakékoli obavy, poraďte se se svým lékařem. Pravděpodobně bude nutné provést chemické vyšetření krve, vyšetření cholesterolu a aterogenního indexu (poměr dobrého a špatného cholesterolu v těle).

Ilustrace od Towfiqu barbhuiya z unspalsh.com

Facebook
Telegram
Pinterest
Twitter
WhatsApp
Email