Hlavní chyby v péči o problematickou pleť

Hlavní chyby v péči o problematickou pleť

Péče o mastnou problematickou pleť může být náročná – potřebuje speciální ošetření. Rozebereme si hlavní chyby v péči o problematickou pleť …

Péče o mastnou problematickou pleť může být náročná – potřebuje speciální ošetření. Rozebereme si hlavní chyby v péči o problematickou pleť — to je chyby, které vedou ke zhoršení zánětu a akné.

Nedostatečná hydratace

Mnoho lidí upřímně věří, že mastnou pleť není třeba hydratovat. Nedostatek vlhkosti vede ke zvýšené aktivitě kožního mazu a přecitlivělosti. To může být urychleno užíváním léků předepsaných lékařem na akné – suchá kůže je jedním z jejich vedlejších účinků.

Používání vysoušecích prostředků na bázi alkoholu navíc rychle vede k dehydrataci. Někteří lidé bohužel stále denně používají kyselinu salicylovou a další tinktury na bázi alkoholu k léčbě mastné pleti. Alkohol však bohužel nejen vysušuje pleť, ale také poškozuje přirozenou kožní mikroflóru, což vede ke vzniku závažnějšího akné.

“Vysoušení” ultrafialovým světlem

Staromódní rada, kterou někteří berou na lehkou váhu: vysušujte akné a záněty na slunci. To má bohužel opačný účinek: UV záření způsobuje hyperkeratózu. V první fázi, jakmile rohová vrstva kůže zesílí, se akné stává méně nápadným. Brzy se však zánětlivý proces zhorší: odumřelé buňky způsobí ucpání pórů, což vede k prudkému nárůstu komedonů a akné.

Vlastní mechanické čištění

Pokusy o domácí čištění pleti od akné nevedou k dobrým výsledkům a mohou problém pouze zhoršit. Dermatologové varují: mechanické čištění pomocí různých improvizovaných prostředků zvyšuje riziko infekce. Poškození kapsle zánětlivého prvku může vést k průniku hnisu do krevního oběhu. V nejzávažnějším případě se následně vyvine komplikace meningitidy. Důsledky nejsou fantastické, ale velmi reálné – tak funguje oběhový systém. Léčba sodou nebo aspirinem, masáže kartáčky a čisticími houbičkami mohou vést k rozšíření infekce po celém obličeji.

Oblíbené mýty

Starý mýtus o škodlivém vlivu čokolády na problematickou pleť byl v dnešní době zcela vyvrácen – lékaři jej objasnili. Ani vařené maso nemá vliv na kožní problémy. Odborníci však upozorňují, že rizikovými faktory jsou vysoký podíl jednoduchých sacharidů ve stravě a nedostatek vlákniny. Kromě toho dermatologové považují plnotučné mléko za viníka zánětů a akné.

Nedostatek sexuální aktivity také nemá vliv na intenzitu projevů akné – na hormonálním pozadí se prakticky neprojevuje. Vznik vyrážek však často souvisí s nerovnováhou mezi ženskými a mužskými hormony v těle. Hormonální změny spojené s těhotenstvím vás mohou zcela zbavit vyrážek na kůži, ale mohou být také začátkem zhoršujícího se procesu.

Další známý mýtus se týká schopnosti podkladových krémů ucpávat póry na obličeji. Dříve, v dobách našich matek a babiček, se podkladové krémy vyráběly na bázi lanolinu a minerálních olejů. Výsledný produkt s hustou a poměrně mastnou strukturou často vyvolával vyrážky. Moderní podkladové krémy jsou nekomedogenní a někdy mohou dokonce zlepšit stav problematické pleti díky přítomnosti kyselin, UV filtrů a antibakteriálních složek. Naopak osoby s problematickou pletí by se měly tvářence vyhnout, protože červené pigmenty jsou považovány za poměrně komedogenní. Podívejte se na další produkty na čištění obličeje.

Co by se kategoricky nemělo dělat?

Neodborné zásahy mohou vést k neblahým následkům, proto se nesnažte odstraňovat komedony na vlastní pěst nebo provádět čištění podle receptů nalezených na internetu. To platí zejména pro procedury zahrnující parní lázně a vystavení působení agresivních látek. Vyvarujte se také užívání léků na akné bez předpisu dermatologa.

Rodiče dospívajících, kteří trpí akné, by si měli uvědomit, že akné není jen problémem vzhledu, ale že se jedná o poruchu, která může způsobit fyzické i psychické poškození. Nepodléhejte samoléčbě – vezměte svého teenagera k dermatologovi a ujistěte se, že dodržuje všechna doporučení.

Facebook
Telegram
Pinterest
Twitter
WhatsApp
Email